Folklórne slávnosti 2018 - výstup


Posledná júnová sobota, patrila aj Folklórnym slávnostiam v Podhorí,

hoci počasie bolo veľmi veterné, predsa sa na miestnom amfiteátri už od obeda ozývala ľudová hudba, návštevníci si mohli poobzerať remeselné stánky, či deti sa mohli pokochať na rozprávkovom popoludní, ktoré pre nich pripravilo divadlo Theatre Bel-Ej.

Hlavný program sa začal 30.6.2018 o 16:00 hod príhovorom starostky obce Ing. D. Lóžiovej. Detským spevom otvorila podujatie Miška Mikušková. Potom už nastúpili Podpolianski vrchári. FS, ktorý je už 14 rokov na scéne, pozostáva z bývalých tanečníkov okolitých folklórnych súborov z regiónu „Podpoľanie“. Vyslúžilci, ako sa radi nazývajú, ešte aj v strednom veku mali čo publiku ponúknuť. Boli to tance z Dúbrav, Detvy, ale aj mužské spevy s vlastnou ľudovou hudbou, v ktorej hrajú aj synovia dospelých hudobníkov. V tejto ušľachtilej činnosti chcú členovia pokračovať naďalej, pretože ich folklór baví a nevedia si predstaviť len tak bez neho sedieť doma. V niekoľkých vstupoch sa predstavil aj FS Zobor z Nitry. Tvoria ho terajší aj bývalí študenti z dvoch univerzít spomenutého mesta. Nadšencom z Tekova sa veľmi u nás páčilo, hlavne čo sa týka prostredia aj atmosféry. Predviedli nám bloky z Poluvsia a Vrábel a muzikanti aj pár inštrumentálnych skladieb. Na záver hlavného programu ešte starostka  obce všetkým poďakovala, vrátane Milky Krahulcovej, ktorá sa takmer 4 roky venovala Detskému FS Podhorčanček a ktorý sa tento rok predstavil síce so starším programom Na Luciu, ale v novom šate s novými už vyrastenými detskými členmi.

19:00 hodina patrila hosťovi tohtoročných slávností. Univerzitný FS Mladosť z B. Bystrice prezentoval veľmi dynamické tance a spevy z Horehronia, Podpoľania a Tekova. Pre mňa výnimočným vystúpením bol aj krásny sólový spev 14-ročnej Johanky, najmladšej členky súboru, ktorú si požičali z DFS Matičiarik. FS Mladosť sa v poslednej dobe zameriava na tance z Vojvodiny, ale stále ostáva aj pri zvykoch nášho regiónu, ktoré si vyslúžili dlhý potlesk divákov.  15-ročná diváčka Kaja z Popradu ohodnotila vystúpenia ako dobré. Cítila sa príjemne, páčili sa jej všetky tance, akurát jej chýbal stánok s párancamiJ

Skončil tak ďalší ročník FS Podhorie, ktorý z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj, Ministerstvo dopravy SR, Región Banská Štiavnica plus mnoho ďalších firiem a organizácií.  Hlavnými organizátormi boli  OcÚ Podhorie a OZ Teplá – Žakýl. Všetkým patrí aj touto cestou veľká vďaka.

                     

 

 

             Daniela Sokolovičová

 

Webovú prezentáciu Folklórnych slávností Podhorie poskytuje spoločnosť DATATRADE, s.r.o.
prevádzkovateľ portálu obce.info – žijeme spolu