PODHORIE: Folklórne slávnosti otvorí putovanie rodičov a detí za rozprávkou

4. Júl 2013 / TASR

Podhorie 4. júla (TASR) - Program Rozprávkové Podhorie, ktorý na siedmich zastaveniach priblíži rodičom a ich deťom tradičnú slovenskú
ľudovú rozprávku, otvorí v sobotu, 6. júla Folklórne slávnosti Podhorie 2013. Festival v rovnomennej obci v okrese Banská Štiavnica, ktorý prezentuje najmä folklór z oblasti Štiavnických vrchov, predstaví tri detské folklórne skupiny, šesť dospelých súborov a hosťa, folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice.

"Poslaním slávností je aktivizovať folklórne kolektívy a jednotlivcov k systematickej práci, konfrontovať výsledky ich umeleckého úsilia smerujúceho k neustálemu oživovaniu a udržiavaniu miestnych kultúrnych tradícií," uviedla starostka obce Ľubica Kordíková.

Návštevníci sa však môžu zapojiť aj do viacerých sprievodných programov a súťaží. Navštíviť môžu jarmok remesiel spojených s predvádzaním techník, ochutnať miestne špeciality, či prezrieť si izbu tradícií obce Podhorie, kde je aj expozícia známeho miestneho bábkara Jozefa Beňa.

V samotnej obci už od roku 1974 pracuje folklórna skupina PODHORČAN, ktorá vo svojich vystúpeniach prezentuje námety z pôvodných
ľudových zvykov rodnej obce. Vo svete folklórnych skupín je známa tým, že má svoj vlastný pôvodný kroj bohato zdobený výšivkami, robenými krivou ihlou.

Za dlhé roky organizovania folklórnych slávností v obci Podhorie, i napriek stále sa stupňujúcim ekonomickým problémom, záujem o vystúpenie zo strany folklórnych kolektívov nielenže neupadá, ale ich vystúpenie na miestnom amfiteátri sa stalo prestížou.


Webovú prezentáciu Folklórnych slávností Podhorie poskytuje spoločnosť DATATRADE, s.r.o.
prevádzkovateľ portálu obce.info – žijeme spolu